• Motoros Hírek
  • MotoGP Hírek
  • MotoGP Hírek - Austin, Futam: Marquez vezetésével könnyed kettős Repsol-siker, Dovizioso dobogón a Ducatival

Készült: 2014.április.13 21:17 Készítette: Lipták Melinda Írta: Balogh Tamás Kategória: Motoros Hírek, Motogp hírek Forrás P1race

Ahogy az várható volt, Marc Marquez rendkívül magabiztosan húzta be a győzelmet a legnagyobb géposztály texasi versenyén, s ezzel hibátlan hétvégét produkálva a maximálisan begyűjthető ötven ponttal vezeti az összetett. Második helyen csapattársa, Dani Pedrosa végzett, a dobogó alsó fokára pedig hosszú idő után egy Ducati-pilóta állhatott fel Andrea Dovizioso révén.
Magyar idő szerint vasárnap este 21 órakor elérkezett ennek a rendkívül zsúfolt motorsport hétvégének az utolsó versenye, a gyorsasági motoros világbajnokság királykategóriájának austini futama. Az élről a pole pozíciót 2:02.773-as pályacsúcsának köszönhetően megszerző Marc Marquez vághatott neki a 21 körös viadalnak, míg mellőle csapattársa, Dani Pedrosa, valamint a szintén hondás Stefan Bradl indulhatott. A második sort Aleix Espargaro, Jorge Lorenzo és Valentino Rossi bérelte ki magának, a harmadikat Cal Crutchlow, Bradley Smith és Andrea Iannone, a top10-et pedig Andrea Dovizioso zárta.

Az első dráma már a piros lámpák kialvása előtt bekövetkezett, Lorenzo ugyanis kiugrott a rajtnál, nem sokkal később pedig meg is kapta az ezért jogosan járó áthajtásos büntetését, amit már az első kör végén le is töltött. Így a vezetést virtuálisan a start után is megtartó Marquez vezetett Pedrosa előtt, míg a harmadik helyre a fantasztikus rajtot produkáló Iannone jött fel. Ráadásul mögötte is egy Ducati következett Crutchlow révén, aztán jött Bradl, Rossi és Dovizioso. Ebből a bolyból egyértelműen a yamahás tűnt a leggyorsabbnak, aki meg is előzte előbb német, majd brit riválisát, s Iannone nyomába eredt.

A „Doktor” valóban lépésről lépésre megközelítette honfitársát, s egy ízben meg is próbálta őt lehagyni, ám túl szélesen vett egy kanyart, így a Pramac pilótája visszavette a harmadik helyet. Crutchlow-nak eközben vélhetően műszaki problémái akadtak, így a jó rajt után visszaesett a tizedik pozícióba. A két Repsolnak azonban semmiféle gondja nem volt, folyamatosan növelték előnyüket a többiekkel szemben, ráadásul apránként az egész hétvégén domináló Marquez is ellépett kollégájától.
12 kör volt még hátra, amikor Rossi elkezdett lassulni: előbb Bradl utasította maga mögé, majd Dovizioso is hamar elment mellette. A kilencszeres világbajnok látványosan esett vissza, hiszen riválisai elléptek tőle, mögé pedig felzárkózott a két Tech3 – szemmel láthatóan nem működött tökéletesen az a Yamaha. Közben az egész hétvégén gyengélkedő Bautistának közben véget is ért a versenye, miután a spanyol eldobta a Gresini csapat szatellit Hondáját, míg a korábban egy rövid időre belassuló Crutchlow meglátogatta a bokszot egy motorcsere erejéig.

A Ducati új igazolását azonban ez sem mentette meg attól, hogy az utolsó harmadhoz közeledve eldobja a vasat, s a kavicságyban fejezze be a futamot. Lorenzo közben a büntetését követően folyamatosan hámozta át magát ellenfelein, s az utolsó hat kör kezdetén már a top10 kapujában volt. A legnagyobb izgalmakat pedig a harmadik helyét stabilan őrző Iannone szolgáltatta, Bradl ugyanis elkezdett közeledni hozzá. A német aztán könnyedén le is gyűrte őt, s mivel Dovizioso egy az egyben lekövette az LCR Honda manőverét, a pramacos néhány méter alatt két pozíciót is bukott.

Az olasz aztán nem is elégedett meg ennyivel, s Bradlt is megelőzve már a dobogó alsó fokát érő helyen motorozott az Open kategória előnyeit élvező, mégis a saját gyári motorvezérlő elektronikai (ECU) szoftverét használó Ducati Desmosedici nyergében! A 2011-es Moto2-es világbajnok azonban ezt nem akarta annyiban hagyni, ezért szorosan tapadt az olaszra, miközben mögöttük a háttérben megjelent az idő közben Iannonét maga mögé utasító Smith is. Az utolsó előtti fordulóban a brit be is próbálkozott a német mellett, aki azonban agresszíven visszatámadott, így végül maradt az eredeti sorrend.

A sorozat történetének második texasi futamát eközben rendkívül magabiztosan megnyerte a tavaly első királykategóriás győzelmét épp itt megszerző Marc Marquez, a Repsol Honda örömét pedig az tette teljessé, hogy mögötte Dani Pedrosa is hatalmas előnnyel futott be másodiknak. Andrea Dovizioso lett a harmadik, hosszú idő után újra pódiumra vezetve a Ducatit, míg a negyedik helyezést óriási csatában végül meg tudta tartani Bradl. Smith mögött csapattársa, Pol Espargaro következett, megelőzve Iannonét, Rossit és a legjobb Open kategóriásként záró Aleix Espargarót, a top10-et pedig Lorenzo zárta. A pontversenyt a zsinórban idei második győzelmét begyűjtő regnáló világbajnok vezeti az eddig maximálisan begyűjthető ötven ponttal.

A gyorsasági motoros világbajnokság 2014-es szezonja két hét múlva egy új helyszínen, az argentínai Termas de Rio Hondo pályán folytatódik majd.